Kılıçdaroğlu CHP’yi rakı sofrasına meze yaptı

CHP olağanüstü baskın kurultayı beklendiği gibi bitti. Kurultaydan bir gün önce kaleme aldığım ve kurultay günü yayınlanan yazımda olacakları yazmıştım.

Evet, yanlış okumadınız, olacakları yazdım.

Bu çok zor bir şey değil. CHP kurultayları sonu baştan belli olan filmlerin kötü yazılmış senaryosuna benzer.

Cuma günü yayınlanan yazımda ‘Bu kurultayda eğer büyük bir sürpriz olmazsa mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile muhalefetin adayı Muharrem İnce aday olarak katılacaklar. Kurultayda konuşmalar yapılacak, sloganlar atılacak, şarkılar çalınacak, konfetiler atılacak, iki tarafın militanları kavga edecek, karşı adayın konuşmasını diğer adayın taraftarları yuhalayacak ve delegeye hakim olan Kılıçdaroğlu yapılacak seçim sonucu kazanacak. Daha sonra Kılıçaroğlu zafer kazanmış komutan edası ile tekrar kürsüye çıkacak, teşekkür konuşması yapacak. Bundan önceki tüm konuşmalarında olduğu gibi Tayyip Erdoğan ve AK Parti’yi eleştirecek ve iktidara geldiklerinde de Tayyip Erdoğan ve AK Parti’den hesap soracaklarını söyleyecek, şarkılar, sloganlar ve konfetiler arasında kurultayda zaferini ilan edecek’ diye yazmıştım.

Yanılmamışım. Olağanüstü kurultayda en çok oyu Kemal Kılıçdaroğlu aldı, zaferini de ilan etti ama geride çok konuşulacak şeyler bırakarak.

Daha önce pek rastlamadığımız bir sonuç çıktı sandıktan. Kılıçdaroğlu’nu aday gösteren 204 delege kongredeki konuşmasını dinledikten sonra bu fikrinden vazgeçip kendisine oy vermedi. Bu pek rastlanan bir durum değil. Nasıl olurda birini aday gösteren bu kadar fazla delege oy vermekten vazgeçer?

İki ihtimal var.

Birincisi; delege imzayı baskı altında kaldığı için verdi, sandıkta tercihi gizli olduğu için Kılıçdaroğlu’nu seçmedi.

İkici ihtimal ise bu delegeler ‘rakı sofrasında memleket kurtaranlar’ ifadesini üstlerine almış olabilirler. Çünkü Kılıçdaroğlu kongrede “CHP’yi rakı sofralarında memleketi kurtaranlardan temizleyeceğim” demişti.

Bu sözlere ilk tepki diğer Dersimli CHP’li Hüseyin Aygün’den gelmişti.

Aygün, Twitter’dan “Rakı masaları iyidir. Bu akşam kurultaya içeceğim”  diye mesaj yazarak tepkisini dile getirince konu sosyal medya üzerinden hızla gündem olmaya başladı.

Sonunda bu kurultaya damgasını vuran maalesef  ‘rakı sofraları’ söylemi oldu.

Bu kongrede neler olmadı kısmını uzun uzun yazmayacağım çünkü onu da cuma günü tek tek yazmıştım ve maalesef bu konuda da yanılmadım.

Merak edenler Cuma günü yazdığımCHP’de büyük sürpriz’ başlıklı yazımı okuyabilirler.

Bu kurultaydan zaten büyük bir değişim bekleyen yoktu.

Yeni bir politika ve vizyon bekleyen de yoktu.

CHP’nin nasıl iktidar olacağı ile ilgili bir yol haritası çizmesini de bekleyen yoktu.

Muharrem İnce’den bir zafer bekleyen de olmadı.

Ama Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir ilke imza atacağını kimse beklemiyordu.

Kazandığı kurultayın kaybedeni olma ilkine de imza attı Kılıçdaroğlu.

Evet, Kemal Kılıçdaroğlu’nun en çok oy alarak tekrar genel başkan olduğu bu kongrenin tek kaybedeni oldu.

Aday gösteren delegelerden bile oy alamadığı için büyük bir itibar kaybı yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu, birde rakı sofrası söylemi ile şimşekleri üzerine çekmeyi becerdi.

Çünkü rakı sofraları üzerinden siyaset yapan CHP’lilerin elindeki malzemeyi aldı.

Tayyip Erdoğan’ın “İki ayyaşın lafınamı bakacağız” sözünü ağızlarında sakız yapıp “Erdoğan bunu Atatürk ve İnönü için söyledi” yalanını her fırsatta dile getiren CHP’liler Erdoğan’ın alkol kullananlar üzerinde mahalle baskısı kurduğu iftirasını dillerinden düşürmüyorlardı.

Şimdi kendi genel başkanları “CHP’yi rakı sofralarında memleketi kurtaranlardan temizleyeceğim” diyerek CHP’lileri ters köşeye yatırmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun bu büyük malzemeyi CHP’lilerin elinden almış olması pek tabii tepki ile karşılandı.

Bir yandan sosyal medya üzerinden Hüseyin Aygün’ün fitilini ateşlediği tepki çığ gibi büyürken, bir yandan da kurultay salonundan canlı yayınlar yapan medya kuruluşlarının görüşlerini aldığı partililerin tepkilerini dile getirmesi ile Kılıçdaroğlu hedef haline geldi.

Bir yanda kazandığı kurultayın tek kaybedeni olmayı başaran Kemal Kılıçdaroğlu, diğer yanda da CHP kurultayının ardından tek konuşlan konu ‘CHP’liler ve rakı sofraları’ oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu yapması gereken en son şeyi yaparak CHP’li muhaliflerini rakı sofraları ile vurdu.

Kimsenin aklına gelmeyecek bu hareketi ile CHP’yi rakı sofrasına meze yaptı.

Kılıçdaroğlu bu kötü çıkışı ile genel başkanlığını da ilk seçim ile kaybedecek duruma getirdi.

Onun için bu kongrenin tek kaybedeni Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir