Yeni normalin zoomlanmış hayatları

Dünyanın fabrika ayarlarını değiştiren Koronavirüs (Covid-19) insanoğlunun tüm kabullerini, kırmızı çizgilerini, değerlerini alaşağı etmeye devam ediyor. Tüm dünyanın mücadele ettiği Koronavirüs (Covid-19) salgını yavaşlamış gibi görünse de, bitmedi ve görünüşe göre yakın zaman da bitmeyecek gibi duruyor.
Bir taraftan Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele eden insanoğlu diğer taraftan da üretime devama etmeye çalışıyor. Bunun için de çözümleri üretmek te aslında fazla zorlanmadı. Eğitim başta olmak üzere tüm yaşam neredeyse ışık hızıyla digital platformlara taşındı. Evden çıkmadan, eğitim almak, eğitim vermek, toplantı yapmak, satış yapmak, satın almak, tanıtım yapmak,  anma töreni yapmak, konser vermek, koçluk yapmak, terapi yapmak, konferans vermek, sohbet etmek, parti vermek, kız istemek ve nişan yapmak hatta cenaze töreni yapmanın mümkün olduğunu gördük. 
Bir çok istenmeyen görüntü kazalarına sebep olsa da, ilk başlarda ev hali ile evden hiç görüşmediği kişilerle görüşmek zorunda kalmanın stresi yaşansa da, görüntülü görüşmeyi mahremi açmak sayanlar olsa da, bunu kabul ettik ve alıştık. Artık işe gitmek yerine iş eve geldi. İlk başlarda özensiz yapılan yayınlar zamanla daha özenli ve daha ciddi olmaya başladı. Yayına başlamadan tıpkı işe gider gibi hazırlanmalar, toplantı sunumları hazırlamalar, zoom yayın listeleri hazırlamalar başladı. İş dünyası ve eğitim dünyasının hızla adapte olduğu görüntülü digital hayat kısa sürede eğlence ve sosyal hayat alanında da kabul görmeye başladı. 
Bu sürecin en hızlı büyüyen platformu kuşkusuz “zoom” oldu. Ve zoomlanmış hayatlarımız da yeni normalimiz..
Diğer tüm teknoloji ve sosyal medya devleri biraz geriden de olsa kendilerini hızla revize ettiler. Teknolojilerine zoom alternatifi çözümleri eklediler. İlk büyük adımı Google Gmail üzerinden attı. Gmail üzerinden ücretsiz 100 kişiye kadar hiç bir ekstra araç veya uygulamaya gerek kalmadan görüntülü görüşme yapma hizmetini kullanıcılarına açtı. Hemen arkasından Facebook ve Instagram da oda (messenger room) hizmetini müşterilerine açarak ücretsiz toplu görüntülü görüşme imkanını sağladı.

Tüm bu gelişmeler ışığında iş dünyası evrilen dünya düzeninin yeni normaline göre hareket etmeye başladı

İş dünyası ve kamu kurumları bir çok işin ofislere gitmeden evden yapılabileceğini, üstelik başta zaman olmak üzere bir çok kaybın ortadan kalktığını ve bir sürü masrafın yapılmasına gerek olmadığını bu süreçte görmüş oldu. Bu zoomlanmış iş dünyası o kadar avantajlar barındırıyor ki Koronavirüs (Covid-19) tamamen ortadan kalksa bile vazgeçilmez bir seçenek olmaya başladı. Artık çok uluslu büyük markalar, teknoloji devlerinden tutun en küçük yerel işletmeye kadar herkes zoomlanmış yeni dünya düzeninin avantajlarını düşünmeye başladı.
“Ofislere, personel servislerine, kısıtlı mesai saatlerine neden ihtiyaç olsun? Tüm bunlar zaman ,enerji ve para kaybından başka birşey değil’’ düşüncesi Koronavirüs (Covid-19) salgınında daha hızlı yayılmaya başladı.  
Teknolojilerini ve hizmetlerini zoomlanmış hayata göre revize eden teknoloji ve sosyal medya devleri, kendi iş modellerini de hızla bu yeni düzene göre adapte etmeye başladılar
Google CEO’su Sundar Pichai, işe geri dönmenin yılın geri kalanında isteğe bağlı olacağını, ancak gelmesi gerekenlerin, her birkaç haftada bir gün, dönüşümlü olarak yapabileceğini söyledi. 
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketin çalışanlarını salgının ötesinde uzaktan çalışmasına izin vereceğini açıklamasından bir hafta sonra, “bizim ölçeğimizde uzaktan çalışmanın en ileriye dönük şirketi” olacağını söyledi.
Twitter ve Square de benzer politikalar açıkladı ve çoğu çalışan için süresiz olarak uzaktan çalışma seçeneklerini genişletti.
Gelinen noktada doğanın son silahı Koronavirüs (Covid-19)’a karşı 3.Dünya şavaşını kaybeden insanoğlu yeni normalde zoomlanmış bir hayatı yaşamak zorunda kalacak.  Bu zoomlanmış hayatlar bir çok mesleğin tarihe karışmasına, bir çok kişinin işsiz kalmasına sebep olacak. Ancak her zaman olduğu gibi yeni meslekler yen işlerin oluşması çok uzun sürmeyecektir. Yeni zoomlanmış dünya düzeni kendi dinamiklerini oluşturacaktır. 
Bu yeni normalde zoomlanmış insan hayatının tek kazananı, insanoğluna karşı 3.dünya savaşını kazanan, daha az insan hareketinin olacağı doğa olacak.